اخبار


زبان فارسی به مثابه زبانی بین المللی
دانشگاه "سنت برناردينوي " كاليفرنيا بنا دارد در برنامه‌اي آموزشي با بودجه‌اي بالغ بر 195 هزار دلار دوره‌هاي آموزش زبان فارسي دائر نمايد. آشنايي با زبان فارسي براي پيشبرد منافع اقتصادي و امنيتي آمريكا بسيار حياتي شده است.
 ١٦:٢٥ - 1391/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
تدريس زبان فارسي در همه مدارس اسرائيل!
سازمان اطلاعات نظامي رژيم اسرائيل (اَمان)، خواستار آموزش "زبان فارسي" در مدارس اين رژيم شد.
 ١٦:١٠ - 1391/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
فینگلیش و تهدید زبان فارسی!
در دوره‌ی معاصر، به دلیل گسترش ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی، زبان فارسی بیش از همه دوره‌ها در معرض خطر قرار گرفته است. در این میان زبان شفاهي و گفتاري، با ورود فن آوري- به جامعه ايراني و گسترش کاربران آن، دستخوش هجوم واژه‌ها، عبارات و اصطلاحات انگليسي قرار گرفته است.
 ١٦:٠٤ - 1391/01/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
قلم الکترونیکی برای اصلاح لهجه فارسی‌آموزان خارجی
رئیس جدید مرکز گسترش آموزش زبان فارسی از طراحی «قلم الکترونیک متن‌خوان» برای حل مشکل لهجه حدود ۶۰ هزار فارسی‌آموزی که تحت آموزش استادان عمدتاً خارجی مرتبط با این مرکز در سراسر جهان هستند، خبر داد.
 ١٣:٥٩ - 1390/06/13 - نظرات : ١متن کامل >>
Zahra SHAMS-YADOLAHI . Le retentissement de la Poésie de Hafez en France : Réception et traduction , Upsala ; Acta Universitatis Upsaliensis ; 2002 , 235p
کتاب «طنین شعرحافظ در فرانسه» زهرا شمس یداللهی . دانشگاه اپسالا
نویسنده، پس از نقل این قول در سرآغاز کتاب چنین ادامه می دهد که «حافظ بی تردید معروف ترین و مردم پسندیده ترین شاعر غزلسرای ایران است. اما زبان زیبای او بس پیچیده و سرشار از رمز و استعاره و نماد و بازی با کلمات است » که در نتیجه ترجمه آن به زبان های دیگر اگر ناممکن نباشد دشوار است و به قول یکی از محققان فرانسوی «دست یازیدن به ترجمه شعر حافظ از خطرآفرین ترین کارهاست». با وجود این حافظ از چند قرن پیش به فرانسه راه یافته و چند تنی به ترجمه برخی از غزل های او اقدام کرده اند. مولف برای این که نمایی روشن از این حرکت به دست دهد به بررسی چگونگی ترجمه شعر حافظ به زبان فرانسوی به ترتیب زمانی پرداخته است
 ١١:١٠ - 1390/06/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهیمت خط و زبان فارسی در محیط رایانه چاپ و عرضه شد
چشم‌انداز توسعه کاربري خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي" به همت شوراي فني کارگروه خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني تهيه وتنظيم و بصورت رايگان عرضه شده است.
 ٠٩:٥٧ - 1390/05/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
امکانات فارسی Mac OS X 10.6 – Snow‬ Leopard
این مطلب به بررسی برخی از امکانات جدید یا بهبود یافتهٔ Snow Leopard که مستقیم یا غیر‌مستقیم استفاده از زبان فارسی را تسهیل می‌کنند، می‌پردازد. تلاش شده است قابلیت‌های فارسی که تا پیش از Snow Leopard موجود بوده‌اند در این مقاله تکرار نشوند و تنها امکانات جدید یا بهبودیافته بیان شوند.
 ٠٨:٥٩ - 1390/05/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
پنج كتاب آموزش زبان فارسي با همكاري شوراي گسترش زبان و ادبیات فارسی منتشر شد
نج عنوان كتاب آموزش زبان و ادبيات فارسي با عنوان ذيل كار مشترك شوراي گسترش زبان و ادبيات فارسي، انتشارات سمت، انجمن ترويج زبان و ادب فارسي، مركز گسترش زبان و ادبيات فارسي جهت علاقه‌ مندان زبان فارسي و دانشچويان خارجي رشته زبان فارسي چاپ و منتشر شد...
 ٠٨:٠٢ - 1390/05/09 - نظرات : ١متن کامل >>
زبان فارسی در مدارس لبنان رسمیت یافت
وزیر تربیت و آموزش عالی لبنان موافقت خود را برای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات فارسی در سطح لیسانس در دانشگاه لبنان و نیز رسمیت یافتن زبان فارسی بعنوان زبان اختیاری در مدارس را اعلام نمود و بنا شد از طریق نماینده وزارت موضوع پیگیری شود.
 ١٢:٢٢ - 1390/05/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
حافط و تاگور کنار هم می‌ایستند
این اتفاق به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد تولد «رابیندرانات تاگور»، شاعر نام‌دار هند که از ارادتمندان حافظ شیرازی بوده، برنامه‌ریزی شده و موضوع محوری برنامه‌های علمی یادروز حافظ در سال جاری «حافظ در شبه قاره هند» در نظر گرفته شده است.
 ٠٧:٤٧ - 1390/05/01 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.