قم

جاذبه های استان قم در یک نگاه:

جاذبه های مذهبی
مسجد جمکران
مسجد مقدس جمکران در 6 کيلومترى شهر مقدس قم واقع شده و همواره پذيراى زائرينى از نقاط مختلف ايران و جهان مى باشد . ساخت این مسجد منتسب به امر امام مهدی عج الله فرجه الشریف می باشد.

باغ گنبد سبز
در انتهای خیابان چهار مردان قم ؛ جنب گلزار شهدا و در بخش شرقی شهر ؛ درون باغی کوچک موسوم به " باغ گنبد سبز " سه اثر تاریخی از قرن هشتم هجری به جای مانده است .

کوه خضر
در شش کیلومتری مرکز شهر قم کوهی وجود دارد که از فراز آن می‌توان همه شهر را با یک نگاه طی کرد . این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است .

مجموعه چهل اختران
این زیارتگاه در شهر قم قرار دارد و مدفن موسی مبرقع (ع) فرزند امام محمد تقی (ع) و امامزاد گان دیگر است .

مسجد اعظم
مسجد اعظم قم در کنار آستانه حضرت معصومه (س) و در سمت غرب آن قرار دارد . این مسجد به سعی و اهتمام حضرت آیت الله العظمی بروجردی ( ره ) بنا شد .

مسجد جامع عتیق
مسجد در استان قم و در شهر قم قرار دارد . در قرن سوم هجری ساخته شده است . دریاچه نمک حوض سلطان
دریاچه نمک حوض سلطان یا دریاچه شاهی ، فروافتادگی نامتقارنی با 330 کیلومترمربع وسعت ، در 40 کیلومتری شمال شهرستان قم و در شمال باختری دریاچه نمک و 85 کیلومتری جنوب تهران و در حاشیه بزرگراه تهران قم قرار دارد .

کویر مسیله
وسعت کویر مسيله بيش از ده هزار هکتار می باشد و در حال حاضر قسمت های عمده آن پوشيده از درختان گز و تاغ می باشد و در حقيقت يکی از مراکز کويری جنگلی ايران محسوب می شوند بدليل ارتفاع پايين دشت مذکور ( حدود 800 متر از سطح دريا ) از ساير نقاط اطراف شيب ملايم دشت ها و ارتفاعات شهر قم و اراضی شمالی دشت مذکور به طرف دشت می باشد .

جاذبه های باستانی
تیمچه بزرگ
تیمچه بزرگ بازار قم در سمت شمال راسته بازار نو ، یکی ا ز سه تیمچه شهر قم است . این بنا از آثار ارزشمند هنر معماری دوران اسلامی ایران است که توسط هنرمند برجسته عصر ناصری ، استاد " حسن قمی " مشهور به " معمار باشی " در سال 1301 هـ . ق طراحی و اجرا شد .

روستای شهید پرور نویس
روستای شهید پرور نویس از روستا های قدیمی و کهن شهرستان قم می باشد .

کاروانسرای علی آباد
وقتی سیل راه کاروانسرای حوض سلطان را از میان برد ، راه جدید تهران – قم ساخته شد و در کنار آن مجموعه ی علی آباد شکل گرفت .

جاذبه های فرهنگی
خانه ملاصدرا
ملاصدرا فیلسوف بزرگ قرن یازدهم هجری قمری است که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند .
خانه مسکونی وی در روستای کهک واقع شده و ساختمان آن به دوره صفویه مربوط می شود .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.