خراسان رضوی

جاذبه های استان خراسان رضوی در یک نگاه

جاذبه های مذهبی
بارگاه امام رضا (ع)
بارگاه امام رضا ، امام هشتم شیعیان ، در داخل ضریح قرار دارد . دیوار های حرم تا ارتفاع ۲۰ سانتی متر با سنگ مرمر پوشیده شده ‌است و بالای آن به ارتفاع ۹۲ سانتی متر با کاشی‌ هایی بسیار گران‌ بها و ارزشمند ، مشهور به « سلطان سنجری » مزین شده ‌است .
قدمگاه
شهر قدمگاه هم اکنون مرکز بخش زبرخان شهرستان نیشابور می باشد که در 24 کیلومتری شرق نیشابور قرار دارد . و در کنار بزرگراه آسیایی نیشابور مشهد واقع شده است و در استان خراسان رضوی قرار دارد .
آرامگاه بی بی ( بانو ) شطیطه
بی‌ بی شطیطه پیرزنی بود که در سده دوم هجری در نیشابور می‌ زیست و امام موسی کاظم ، از امامان شیعه هدیه‌ای از او پذیرفت و امروزه برای او آرامگاهی در شهر نیشابور در خراسان به نام آرامگاه بی ‌بی شطیطه وجود دارد .
مزار سلطانی بیدخت
مزار سلطانی بیدخت گناباد یکی از بناهای معروف در شهر بیدُخت گناباد ایران است .
مسجد جامع تون
مسجد جامع تون ، که امروزه بیشتر مسجد جامع قدیم نامیده می ‌شود ، از جمله نقاط دیدنی شهر فردوس می ‌باشد که در محوطه باستانی تون در جنوب غربی این شهر قرار دارد .
مسجد جامع نیشابور
مسجد جامع نیشابور با بیش از 7000 متر مربع وسعت در ادامه سنت دینی بود که در سال 899 ه.ق به پایمردی زنده یاد پهلوان علی کرخی احداث گردید .
مسجد عتیق تربت جام
مسجد عتیق تربت جام یکی از مسجد های قدیمی تربت جام در استان خراسان رضوی است .
مسجد کرمانی تربت جام
مسجد کرمانی یکی از مسجد های قدیمی شهر تربت جام در استان خراسان رضوی است .
مسجد گوهرشاد
مسجد گوهرشاد ، در جنوب حرم علی بن موسی ( رضا ) در شهر مشهد ساخته شده ‌است .
جاذبه های طبیعی
آبشار آب گرم
آبشار آبگرم ، این آبشار در مجاورت روستای آبگرم در ۷۹ کیلومتری شهرستان کلات می باشد .
آبشار اخلمد
آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان رضوی در شمال شرقی ایران واقعه شده است .
آبشار ارتکند
آبشار اُرتکند ، تفریگاه زیبایی ارتکند ( خنک رود ) یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است .
آبشار قره ‌سو
آبشار قره ‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصله پنج کیلومتری آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات واقع شده ‌است .
آبگرم معدنی فردوس
آبگرم معدنی فردوس ، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده‌ است .
دریاچه بزنگان
دریاچه بزنگان یا کل بی‌ بی ، تنها دریاچه در استان خراسان رضوی است و در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته ‌کوه‌ های هزار مسجد قرار دارد .
رودخانه بابا رمضان
کوه‌ های سر به فلک کشیده هزار مسجد سر منشا بسیاری از چشمه سارها و رودخانه ‌است از جمله رودخانه بابا رمضان است .
رودمعجن
رودمعجن روستایی در شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان ایران است . این روستا یک منطقه گردشگری است . آبشار رودمعجن که از دیدنی ‌های این روستا است در ۴۰ کیلومتری غرب شهر تربت حیدریه و در مجاورت شهر بایک قرار دارد .
غار مزدوران
غار مزدوران یا مزداوند ، در ۲ کیلومتری شرق مزداوند - بین شهر سرخس و مشهد – در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است . عرض دهانه ورودی آن به ۲ مترو ارتفای آن به ۵/۲ متر می‌ رسد .
غار مغان
غار مغان در ۷۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده است . این غار دارای دو دهانه است .
کوه بینالود
مشهور ترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد . این کوه بخشی از رشته کوه‌ البرز است و به بام خراسان شهرت دارد .

جاذبه های باستانی
آتشکده آذربرزین‌ مهر
آتشکده آذربرزین ‌مهر یکی از سه آتشکده بزرگ دوره ساسانیان و آتشکده دهقانان ‌است و در شهر نیشابور خراسان قرار دارد .
آرامگاه شیخ ‌احمد جامی
آرامگاه شیخ الاسلام احمد جام ، با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی واقع می ‌باشد . این آرامگاه مدفن عارف نامی خراسان شیخ الاسلام احمد جامی است .
آرامگاه لقمان
آرامگاه لقمان ، بنایی عظیم و آجری در شهرستان سرخس است .
بازار تاریخی نیشابور
بازار تاریخی نیشابور که به آن بازار سرپوشیده یا بازار سرپوش نیز می ‌گویند ، یکی از مکان ‌های دیدنی شهر نیشابور است که پیشینه آن به دوره صفویان باز می ‌گردد .
بقایای شهر کهن نیشابور
آثار و مانده ‌های شهر کهن ، با وسعت تقریبی 2000 هکتار در کناره جنوب شرقی شهر کنونی نیشابور می باشد .
بند نادری
بند نادری ، سدی آجری است در انتهای جلگه شهرستان کلات استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقعه شده است .
حمام نادری
حمام نادری ، بر روی پایه‌ های تخریب شده غرفه ‌های ضلع شمال غربی مسجد کبود گنبد شهرستان کلات نادر ساخته شده و مربوط به دوران حکومت نادر شاه افشار است .
دربند ارغونشاه
دربند ارغونشاه ، تنگه‌ ای است به نام دربند کلات که ورودی اولیه به شهرستان کلات از این مکان انجام می ‌گرفته ‌است همچنین به دروازه ارغونشاه نیز معروف می ‌باشد .
شادیاخ
محوطه باستانی شادیاخ یکی از محله‌ های نیشابور کهن بوده است که از اوایل سده سوم هجری مسکونی شده و تا سال ۶۶۹ هجری که زمین ‌لرزه آن را در هم درنوردیده ، اهمیت ویژه‌ ای داشته ‌است . بخشی از بقایای شهر کهن نیشابور در آن محل نهفته ‌است .
شهر نشتیفان
شهر نشتیفان در فاصله 20 کیلومتری شهرستان خواف و در جنوب استان خراسان رضوی واقع شده است . فاصله نشتیفان از مرکز استان 317 کیلومتر و فاصله آن تا مرز افغانستان 30 کیلومتر است .
قلعه تاریخی علی آباد ( فاروج )
قلعه علی آباد در 6 کیلومتری شمال شرق شهر فارج واقع شده است .
قلعه حسن ‌آباد ( فردوس )
قلعه حسن‌ آباد ، قلعه ‌ای به ‌جای مانده از اسماعیلیان و مربوط به سده ‌های ششم و هفتم هجری قمری است .
کاروانسرای رباط شرف
رباط شرف ، کاروانسرایی در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس است که در کهن ‌ترین متون جغرافیای اسلامی از رباط به عنوان آبگینه یاد کرده ‌اند .
کاروانسرای سفید آب
کاروانسرای سفید آب از کاروانسرا های تاریخی حاشیه پارک ملی کویر ایران است . این کاروانسرا که در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق مرنجاب و در ۱۱۰ کیلومتری جنوب کاروانسرای قصر بهرام قرار دارد تا صد سال پیش استراحتگاه کاروان‌ هایی بوده که عازم راه ابریشم بوده ‌اند .
کاروانسرای شاه ‌عباسی نیشابور
رباط نیشابور مشهور به رباط شاه ‌عباسی از ابنیه زیبای تاریخی نیشابور است که هر چند در گذشته در خارج از دروازه شهر نیشابور قرار داشته اما با گسترش شهر هم‌ اکنون در مرکز این شهر قرار دارد .
کاروانسرای عین ‌الرشید
کاروانسرای تاریخی عین‌ الرشید ، واقع در پارک ملی کویر و به فاصله دو کیلومتری قصر بهرام قرار دارد . این کاروانسرا نیز مانند قصر بهرام مربوط به دوران صفویه است . ساختار اصلی این بنا آجری است . در کنار این کاروانسرا یک آب‌انبار فروریخته قرار دارد .در تپه مجاور این کاروانسرا چشمه عین الرشید قرار دارد که آبشخور جانوران منطقه از قبیل بز و آهو می‌ باشد .
کتیبه نادر شاه افشار ( کتیبه نادری )
این سنگ نوشته ترکى معروف به کتیبه نادرى در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادرى ٬ ملک پدرى نادر ( دره ‌گز خراسان ) ، پیش از آبادی دربند قرار دارد .
کوه قلعه فردوس
کوه قلعه فردوس ، کوهی است که در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر فردوس قرار داشته و محل یکی از قلعه‌ ها و دژ های مهم اسماعیلیه و مرکز استقرار این فرقه در ایالت قهستان و در جنوب خراسان بزرگ بوده ‌است .
مدرسه علمیه علیا
مدرسه علمیه علیا ، مدرسه ‌ای است مربوط به دوره صفویه ، واقع در شهر تاریخی تون ( فردوس امروزی ) .
میل اخنگان
میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ ( زادگاه فردوسی ) واقع شده ‌است .
میل رادکان
رادکان که در گذشته یکی از شهر های چهارگانه توس بوده اینک از آن به اندازه روستایی بیشتر باقی نمانده است .

جاذبه های تفریحی
باغستان علیا
روستای باغستان علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس ، با مختصات جغرافیایی 58 درجه و 17 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 6 دقیقه عرض شمالی ، در 15 کیلومتری شمال شرقی فردوس و 330 کیلومتری مشهد قرار دارد .
دهکده‌ چوبین
دهکده‌ چوبین نام محلی است که در یکی از روستا های نیشابور در استان خراسان رضوی واقع در شمال شرقی ایران ساخته شده است .
عمارت خورشید - کلات نادری
عمارت خورشید در سال 1151 هـ.ق ، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات نادری واقع در شمال مشهد ، ساخته شده است .

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه حکیم ابوالقاسم حسن بن علی توسی معروف به فردوسی
آرامگاه فردوسی بنایی است که در سال ۱۳۱۳ هم ‌زمان با جشن هزاره فردوسی در توس نزدیک مشهد به یاد ابوالقاسم فردوسی افتتاح شد . مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در فاصله بیست کیلومتری شهر مشهد به طرف قوچان راه دو طرفه می ‌شود و یکی از این راه ‌ها در جهت شمال به وسیله بلواری به نام پردیس به طول ۷ کیلومتر به باغ آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌ رسد .
آرامگاه حکیم عمر خیام
آرامگاه خیام که در محله کهن شادیاخ در نیشابور است . درگذشت خیام را در سال های ۵۰۹ و ۵۱۷ نوشته اند . آرامگاه وی در باغی که در زمان وی در محله شادیاخ نیشابور بوده ‌است ؛ قرار دارد و این آرامگاه همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل افشانی می‌ شده است .
آرامگاه عطار
شیخ فرید الدین ابوحامد محمد بن ابوبکر ابراهیم بن اسحق عطار نیشابوری یکی از سرآمدان شعر و ادب فارسی و از بزرگان مشایخ تصوف ایران در قرن‌های ۶ و ۷ هجری قمری است .
او بی‌شک یکی از پرآوازه ترین شعرا و شخصیت‌ های عرفانی مشرق ‌زمین از دیدگاه خاورشناسان شرقی و غربی است .
آرامگاه این شاعر پرآوازه در شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی می ‌باشد .
آرامگاه کمال ‌الملک
آرامگاه کمال ‌الملک بنایی است که در شهر نیشابور بر مزار کمال ‌الملک ساخته شده است .
باغ و موزه آرامگاه نادرشاه
آرامگاه نادرشاه بنایی است که به یادبود نادرشاه افشار در شهر مشهد ساخته شده ‌است .
گنجینه تاریخ طبیعی نیشابور
موزه حیات وحش شکار در طبیعت نیشابور یک تماشاگه شخصی است که از تاریخ 28/02/82 در جنوب غربی رباط نیشابور به نام « شکار در طبیعت » به دست آقای حسین حصاری و خانم اشراقی ( همسر ایشان ) راه‌ اندازی شده ‌است .
موزه مردم شناسی قوچان
موزه مردم‌شناسی بنای امروزی موزه قوچان که در سال ۱۳۵۵ ابتدا به عنوان رستوران شهرداری ساخته شد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.