اصفهان

جاذبه های استان اصفهان در یک نگاه

جاذبه های مذهبی
مسجد حکیم
از جمله مساجد بسیار جالب و مشهور عصر صفوی ، مسجد حکیم اصفهان است که کاشیکاری های زیبا و خطوط متنوع ، کار اساتید نامدار عصر صفویه ، آن را در عداد یکی از شاهکار های معماری اسلامی قرار داده است .

مسجد سید
شکوه بنا های اصفهان سده هفدهم ، بیش از سایر شاهکارهای معماری ایران در غرب مشهور است اصفهان در یکی از نخبه ترین بخش های ایران قرار دارد . قرار داشتن آن در مرکز جغرافیایی ایران آن را به مکانی حاصلخیز ، با آب و هوایی معتدل و آب کافی زاینده رود ، آن را به مکانی منطقی برای سکونت تبدیل کرده است .

مسجد شاه اصفهان
« حاج شجاع بن استاد قاسم اصفهانی از معماران قرن یازدهم و از آثار وی یكی حیاط گوشه غربی مسجد شاه اصفهان است كه به امر شاه سلیمان صفوی به تاریخ 1078 بنای آن را به پایان رسانیده است و كتیبه آن به خط زیبای محمد رضا امامی است .

مسجد شیخ لطف ‌الله
مسجد شیخ لطف ‌الله ( ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ میلادی ) یکی از مسجد های تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است .

جاذبه های طبیعی
آبشار نیاسر
آبشار نیاسر در استان اصفهان شهرستان کاشان شهر نیاسر قرار دارد .
چند متر پایین تر از چارتاقى نیاسر، چشمه تمیز و خنکى جریان مى یابد و به روستا مى رود . این چشمه که یک هزار و 680 مترمربع بالاتر از سطح دریا قرار دارد ، « اسکندریه » نام دارد . گویند اسکندربن فیلقوس به علم کشف الاسرار که از دانیال پیغمبر به او رسیده بود چون عبورش به آن قریه رسید دانست که در دل سنگ آبى بزرگ ، مستور و پنهان است . حجاران را طلبید و در یک شبانه روز این چشمه را ساخت و احیا کرد و آن موضع که بالفعل باغ تالار است آن روز مضرب خیام و محل قیام اردوى کیوان پوى بود .

باتلاق حوض قیلوقه
باتلاق حوض قیلوقه در قسمت شرقی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد .
پارک ملی کلاه قاضی
پارک کلاه قاضی در 36 کیلومتری از شهر اصفهان و در عرض های بین 45/51 الی 15/52 طول شرقی و 32 الی 30/32 عرض شمالی واقع شده است و جاده آسفالته اصفهان - شیراز از کناره شمالی و غربی آن می‌ گذرد .

جزیره سرگردان
جزیره سرگردان تپه ای است که در دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد .

دریاچه نمک آران و بیدگل
دریاچه نمک آران در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است . این دریاچه از غرب به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر ، از شمال و غرب بخ کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود است .

غار نیاسر
این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است . در حدود 1800 تا 2000 سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالاً با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزار های ابتدایی کنده شده است . غار نیاسر کاشان شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهرو های تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده است .

کوه صفه
مجموعه ارتفاعات معروف به کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاعی 2257 متر در جنوب غربی اصفهان واقع است . این کوه از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوه های تخت رستم و دره خان ، از شرق به شهرک ها و مجتمع‌ های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می ‌شود .

کوه کلاه قاضی
کوه کلاه قاضی قسمتی از رشته کوه ماهدشت می باشد . بلندترین قله این کوه به ارتفاع 2534 متر می باشد که در جنوب خاوری اصفهان واقع و شکلی شبیه کلاه قاضیان در ادوار گذشته دارد .

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دارد . این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل ، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره ، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود .

جاذبه های باستانی
آتشگاه اصفهان
آتشگاه اصفهان از بناهای تاریخی شهر اصفهان و از یادگار های ایران باستان است . این مجموعه دارای پیشینه تاریخیِ کهنی است و در زمان های گونه گونی از آن بهره برده‌اند .
آرامگاه شاه عباس اول صفوی ( شاه عباس کبیر ، شاه عباس بزرگ )
شاه عباس در رمضان 978 ه .ق . / فوریه 1571 م . در هرات دیده به جهان گشود . هنگام ولادت او ، پدرش محمد میرزا حکومت هرات داشت .

ارگ تاریخی گوگد
ارگ تاریخی گوگد ، یکی از بنا های قدیمی و دیدنی شهرستان گلپایگان در استان اصفهان می باشد و در مسیر جاده اصلی تجاری دوران قدیم قرار گرفته است .

ارگ شیخ بهایی
ارگ شیخ بهایی در شهرستان نجف آباد واقع است . این ارگ از ۶ برج کبوتر خانه تشکیل شده ‌است .

پل جویی
پل جوئی پلی با عرض کم و طول ۱۴۷ متر در شهر اصفهان میان دو پل الله‌وردی خان و پل خواجو قرار دارد . این پل به دستور شاه عباس اول در سال ۱۰۶۵ قمری به منظور ارتباط باغ های سلطنتی در ساحل شمالی و جنوبی رودخانه زاینده‌ رود بنا گردید .

پل شهرستان‏
قدیمى ‏ترین پل زاینده‏ رود است که به عقیده بعضى از محققین اساس امروز آن ساسانى است ولى ریشه و پایه هخامنشى دارد و قسمت هاى فوقانى آن الحاقاتى از آثار دوره دیالمه و سلاجقه را در بر مى‏ گیرد .

پل مارنان
این پل در اصل ماربین نام داشته كه استم تصحیف « مهربین » از فرهنگ اوستایى است و در طى 15 قرن تاریخ اسلامى ایران پیوسته به همین نام شناخته شده و در غربى ‏ترین قسمت شهر اصفهان بوده است . این پل در عصر صفوى تغییرى نكرده ولى تعمیرات مكرّر داشته است .

تپه های سیلک
محوطه پیش ار تاریخی سیلک در حدود 4 کیلومتری جنوب غربی کاشان واقع گردیده که از دو تپه و دو گورستان تشکیل شده است . امروز بر روی بقایای گورستان الف ، با قدمتی 3500 ساله که در حدود دویست متری تپه جنوبی است ، بلوار بیست و چهار متری امیر کبیر کشیده شده و گورستان ب نیز با آثاری با قدمت 3000 ساله تبدیل به باغ انار شده است .

روستای ابیانه
در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان کاشان در دامنه کوه کرکس روستایی بس کهن واقع است به نام ابیانه . این روستا را به اعتبار آثار و بنا های تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد .

روستای حسن آباد آبریزه
روستای حسن آباد آبریزه جزء شهرستان تیران و کرون است و در استان اصفهان قرار دارد .

سارویه ( کهن دژ )
سارویه یا کهن دژ نام بنایی بسیار کهن در اصفهان است که در کنار پل شهرستان و در کناره شمالی زاینده رود قرار دارد .

سی‌ و سه‌ پل
سی و سه پل یا پل الله‌ وردی خان روی زاینده رود در شهر اصفهان زده شده ‌است . این پل که شاهکاری بی همتا از آثار دوره پادشاهی شاه عباس یکم است ، به هزینه و بازبینی سردار سرشناس او الله وردی خان بنا شده ‌است .

شهر زیرزمینی نوش آباد
شهر زیرزمینی نوش آباد تونلی دست کن با فضا های معماری است که در عمق 3 متری زمین قرار گرفته است . این شهر در 8 کیلومتری کاشان قرار دارد و در استان اصفهان واقع شده است .

عمارت تاریخی رکیب خانه
عمارت تاریخی « رکیب خانه » از جمله بنا های بافت قدیم که در مرکز شهر و نزدیک بنا های مشهوری همچون « تالار اشرف » ، « کاخ چهلستون » ، « عالی قاپو » و « توحید خانه » قرار دارد از جمله بنا های بافت قدیم اصفهان به شمار می رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان یکی از بنا های مجموعه دولتخانه صفوی احداث شد .

عمارت توحید خانه
این بنا در ضع غربی میدان امام (ره) ( نقش جهان ) واقع شده و در پشت به عمارت عالی قاپو است .

عمارت عالی ‌قاپو
عالی ‌قاپو ( به ترکی به معنی دروازه عالی ) ساختمانی است که در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی بوده ‌است و در ابتدا شکلی ساده داشته و در اصل ساختمانی متعلق به دوره تیموریان بوده‌ است و در استان اصفهان واقه شده است .

کاخ چهلستون
کاخ چهلستون اصفهان یکی از کاخ‌ های مهم سه‌ گانه باقی‌ مانده از عصر صفوی است که هر چند در مقایسه با کاخ ‌های پادشاهان پیشین عظمت کمتری داشت ، اما به خاطر تزئینات بی ‌نظیرش بسیار جذاب بود .

کاروانسرای مرنجاب
کاروانسرای مرنجاب در موقعیت جغرافیایی ’٧و‏‎ ْ٣٤ ‎ْ‏٥١ طول جغرافیایی ، در ارتفاع ٨١٠ متری از سطح دریای آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه قم واقع شده است . مرنجاب از دهستان کویرات شهرستان آران و بیدگل و در ٥٠ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان قرار دارد .

کبوترخانه
کبوترخانه ها یا کفترخانه‌ های ساختمان هایی کهن هستند که معمولا‍ْ به شکل استوانه ساخته می ‌شده ‌اند و برای گردآوری کود کبوتر ها و دیگر پرندگان جهت مصارف کشاورزی ساخته می ‌شده ‌است . ساخت چنین بناهایی در اصفهان و یزد و آن پیرامون ها معمول بوده‌ است .

کلیسای وانک
کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان . این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می ‌باشد .

گورستان ( قبرستان ) تخت فولاد اصفهان
در جنوب شرقی شهر اصفهان گورستان تخت فولاد ، یکی از مهم ترین گورستان های تاریخی جهان اسلام ، با گنجینه ای ارزشمند از مقبره های مشاهیر و بزرگانی ایران زمین قراردارد ؛ بابا رکن الدین ، میرفندرسکی و آقامحمد بیدآبادی از بزرگانی هستند که در این گورستان دفن شده اند .

مدرسه چهار باغ
مدرسه چهار باغ که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می‌ شود ، آخرین بنای تاریخی باشکوه عهد صفویه در اصفهان می ‌باشد .

منار جنبان
در سر راه اصفهان به نجف آباد قریه ای است که آن را کارلادان می گویند . امروز این روستا جزئی از شهر اصفهان به شمار می رود . این بنا به صورت یک بقعه و دو مناره است که بر روی گور « عمو عبدالله بن محمود صقلابی » از پارسایان نام آور سده هشتم هجری بنا شده و سنگ قبر آن مورخ به سال ۷۱۶ هجری ، هم ‌زمان با اواخر پادشاهی « اولجایتو » ایلخان مسلمان مغول است .

مناره باقوشخانه
مناره باقوشخانه‎‎‎ در شمال‎ غربی‎ محله جویباره اصفهان‎ در کنار باغ باقوشخانه‎ قرار دارد . کارشناسان با توجه به تزئینات و شیوه معماری زمان بنیاد آن را سده هشتم هجری و یادگار دوره ایلخانی می‌ دانند .

مناره برسیان
مناره برسیان در روستای برسیان بر ساحل شمالی زاینده رود و در شرق اصفهان قرار گرفته ، یکی از قدیمی ترین مناره های ایران است که در میان مناره های اصفهان كه دارای تاریخ هستند سومین مناره قدیمی به حساب می آید .

مناره زیار
مناره زیار متعلق به دوران سلجوقی بلندترین بنای قدیمی واقع در منطقه شرق اصفهان است که در حدود 33 کیلومتری اصفهان ، یک کیلومتری شرق روستای زیار و در 600 متری ساحل جنوبی بستر زاینده رود واقع شده است كه روبروی آن در شمال رودخانه ، منظره مسجد و مناره برسیان قابل مشاهده است .

مناره ساربان
این مناره هم در محله جوباره در میان فضائى وسیع واقع شده و از مناره ‏هاى بسیار زیباى عهد سلاجقه در اصفهان است.

مناره علی
مناره علی مناره‌ ای مدور در شهر اصفهان در مقابل آرامگاه هارون ولایت در اوایل سده ششم هجری در نزدیکی مسجد جامع عتیق بنا گردیده و در دوره صفوی جزئی از ساختمان مسجد علی شد .

میدان نقش جهان
در محل این میدان ( قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتختى صفویه انتخاب شود ) باغى وسیع به نام نقش ‏جهان وجود داشته است . در دوره شاه‏ عباس اول ،این باغ را تا حدود امروزى آن وسعت داده شده و در اطراف آن بنا های تاریخی مشهوری چون مسجد امام ( ضلع جنوبی ) و مسجد شیخ لطف الله ( ضلع شرقی ) و عمارت عالی قاپو ( ضلع غربی ) و سر در قیصریه به وجود آمده است .

نارنج قلعه ( نارین قلعه )
نارنج قلعه یکی دیگر از بنا های تاریخی شهر نایین می باشد که در بین محله های قدیمی یعنی باب المسجد ، کلوان ، نوآباد واقع شده است .

هشت‌ بهشت
عمارت هشت ‌بهشت یکی از عمارت ‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و به ساخت رسیده در دوران صفویان است . از کلیه کاخ های با صفا و کلاه‌ فرنگی‌ هائی که در این دوره در کنار چهار باغ احداث شده بود فقط کاخ هشت بهشت باقی مانده ‌است .

جاذبه های تفریحی
پل خواجو
پل خواجو ، در شهر اصفهان و بر روی رودخانه زاینده‌رود در شرق پل الله‌وردی خان قرار دارد .
سد زاینده ‌رود
سد زاینده ‌رود سدی است که بر زاینده ‌رود در استان اصفهان ایران زده شده است .

جاذبه های فرهنگی
موزه هنرهای معاصر اصفهان
گنجینه هنرهای تزئینی اصفهان ( موزه هنرهای معاصر اصفهان ) شامل مجموعه ‌ای از آثار هنری در زمینه ‌های متفاوت است که امروزه در عمارت رکیب ‌خانه نگهداری می ‌شود .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.