فارس

جاذبه های استان فارس در یک نگاه

جاذبه های مذهبی
آرامگاه شاه چراغ
آرامگاه شاه چراغ با شکوه ترین و مهم ترین مرکز مذهبی شهرستان شیراز است که گنبد نیلوفری آن به سبک بسیار زیبایی کاشی کاری شده و از دوردست نمایان است . حضرت میرسید احمد فرزند امام موسی کاظم ( ع ) معروف به شاه چراغ برادر حضرت امام رضا ( ع ) در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت نموده و در همان جا وفات یافته است .

مسجد جامع عتیق یا مسجد جمعه یا مسجد جامع یا مسجد آدینه
مسجد جامع عتیق یا مسجد جمعه یا مسجد جامع یا مسجد آدینه ، از کهن ترین مساجد قدیمی شیراز است که در مشرق شاهچراغ قرار دارد و از داخل حیاط شاهچراغ از طریق بازار نوساز ، راهی به آن وجود دارد .

مسجد وکیل
مسجد وکیل یا جامع وکیل از آثار دوره زندیه در شیراز است . این مسجد با 11 هزار متر مربع مساحت ، 8660 متر زیربنا ، 120 متر طول و 80 متر عرض در سال 1187 ه .ق . توسط کریم خان زند در محله درب شاهزاده ، خیابان طالقانی فعلی و در حد فاصل حمام وکیل و بازار وکیل ساخته شده است .

جاذبه های طبیعی
آبشار مارگون
آبشار مارگون یکی از بزرگ ترین و با شکوه ترین آبشارهای ایران است که که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می کند .

چشمه جوشک
چشمه جوشک یکی از چشمه‌ های طبیعی استان فارس می ‌باشد که در روستای « قصر قمشه » و در پیرامون شهر شیراز واقع شده ‌است .

دریاچه پریشان
دریاچه پریشان در 3 کیلومتری روستای ایاز آباد که در 12 کیلومتری کازرون قراردارد ، در زبان محلی " پیرشون " نیز نامیده می ‌شود و آب ‌های سطحی حاصل از باران و برف را در خود ذخیره می‌ کند . آب این دریاچه از صد ها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور تأمین می‌شود .

سراب نیلوفر
سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل ‌های نیلوفر است که در فصول گرم سال غنچه‌ ها و برگ ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌ پوشاند .

جاذبه های باستانی
ارگ کریمخانی
ارگ کریمخانی قصر سلطنتی و اندرونی کریم خان زند (م . 1193) حاکم شیراز بوده است که در سال 1180 ه .ق به دستور وی ساخته شد و در حال حاضر در شمال شرقی شیراز ، در حوالی میدان شهدا واقع شده است .

بازار وکیل شیراز
بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهور ترین بازار های سنتی و تاریخی ایران است . این بازار که به فرمان کریم خان زند ( ۱۱۷۲ - ۱۱۹۳ ه . ق ) ساخته شده ، اکنون در مرکز شهر شیراز ( شرق میدان شهدا ) قرار گرفته است . ( مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند ) .

باغ ارم
باغ ارم شیراز باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه ‌شناسی می ‌باشد .
تاریخ ساخت و بنیان‌ گذار اولیه باغ ارم شیراز ، به ‌درستی مشخص نیست ؛ ولی توصیف ‌هایی از آن در سفرنامه ‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده است .

باغ قوام – نارنجستان
نارنجستان یا باغ قوام از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است .

پاسارگاد
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی بر جای ‌مانده از دوران هخامنشی است که در 135 کیلومتری شمال شیراز در منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده ‌است .
این مجموعه دربرگیرنده ابنیه‌ای چون کاخ دروازه ، پل ، کاخ بار عام ، کاخ اختصاصی ، دو کوشک ، آبنماهای باغ شاهی ، آرامگاه کمبوجیه ، استحکامات دفاعی تل تخت ، کاروانسرای مظفری ، آرامگاه کوروش بزرگ ، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است .

تخت جمشید
تخت جمشید ، مجموعه ای از کاخ های بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال 512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید . تخت جمشید در محوطه وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است .

حمام وکیل
حمام وکیل در دوره زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد . این حمام در مرکز شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای دوره زندیه هم چون بازار وکیل و مسجد وکیل قراردارد . از قسمت‌های جالب توجه این حمام قسمتی بنام شاه نشین است که مخصوص استفاده شاه بوده‌است .

دروازه قرآن
دروازه قرآن شیراز یکی از 6 دروازه باقیمانده این شهر و یکی از آثار دیدنی شیراز به شمار می ‌رود . دروازه قرآن از زمان آل ‌بویه در همین مکان فعلی بار ها ویران و تجدید بنا شده است . ویران شدن این بنا در سال 1315 ه.ق به دستور والی وقت یکی از این نمونه‌ هاست. دروازه قرآن کنونی را نیکوکاری به نام حسین ایگار ساخته و به مردم شیراز هدیه کرده است . در بالای طاق بزرگ این دروازه اطاقی تعبیه شده که دو قرآن کتابت شده به دست سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در آن نگهداری می ‌شده است .

قلعه دختر ( استان فارس )
قلعه دختر استان فارس در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز در دامنه کوهی مشرف به جاده قرار دارد که پس از طی مسافتی حدود ۳۰۰ متر می ‌توان به قلعه رسید .

کاخ تچر
واقع در جنوب غربی کاخ آپادانا در تخت جمشید . کاخ کوچک داریوش بوده است . این کاخ چنان صیقلی و براق بوده است که فرد می توانسته تصویر خود را در آن ببیند به همین دلیل به کاخ تچر کاخ آینه هم گفته می شده است .

کاروانسرای میان کتل کازرون
در 35 کیلومتری شهرستان کازرون و در منطقه « دشت ‌برم » پس از ورود به روستایی با همین نام و حرکت به سوی « کتل ‌پیرزن » با طی مسافتی حدوداً 5 کیلومتر به بقایای کاروانسرایی زیبا به نام « میان ‌کتل » می‌ رسیم که در بین مردم به کاروانسرای « شاه‌ عباسی » نیز معروف است .

نقش رستم
نقش رستم یکی از مهم ترین و زیبا ترین آثار باستانی سرزمین همیشه جاوید پارس می باشد که آثار مهمی را از دوران عیلامی ، هخامنشی و ساسانی در خود جای داده است . بر سینه این کوه مقبره های بسیار عظیمی بجای مانده که شهریاران هخامنشی در آنجا آرمیده اند .

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه حافظ شیرازی
این بنا در اوایل قرن یازدهم هجری در زمان سلطنت شاه عباس تعمیر گردید . در زمان نادر شاه افشار نیز تعمیراتی بر آرامگاه انجام گرفت .

آرامگاه خواجو کرمانی
آرامگاه خواجو در شمال شیراز ، در دامنه کوه صبوی و در ابتدای جاده شیراز – اصفهان ، در تنگ الله اکبر قرار گرفته است . قبر وی مشرف بر دروازه قرآن می باشد . آب چشمه معروف رکناباد نیز از کنار مقبره خواجو می گذرد .

آرامگاه سعدی
آرامگاه « شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی » در 4 کیلومتری شمال شرقی شهر شیراز ، در دامنه ی کوه فهندژ ، انتهای خیابان بوستان و در مجاورت باغ دلگشا قرار گرفته است .

موزه ی پارس یا عمارت کلاه فرهنگی شیراز
موزه پارس موزه‌ ای است واقع در عمارت کلاه فرنگی شیراز که در آن اشیایی از دوران قبل و بعد از اسلام نگهداری می‌ گردد . این موزه در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی تأسیس شده‌ است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.