تهران

جاذبه های استان تهران در یک نگاه

جاذبه های مذهبی
آرامگاه بی ‌بی ‌شهربانو
این مجموعه محوطه ‌ای است مستطیل شکل ( شمالی ـ جنوبی ) ، به طول ۳۳ متر و عرض ۲۲ متر که با دیواری سنگی متعلق به سده چهارم ( بوییان و سلجوقی ) محصور گردیده و از شمال به کوهستان محدود می ‌شود .

امامزاده یحیی
امامزاده یحیی نام بقعه ابوالقاسم عزالدین یحیی است که در کوچه ‌ای به همین نام در خیابان ری ، نرسیده به خیابان شهید مصطفی خمینی در یکی از محلات قدیمی شهر تهران که سابقا به آن عود لاجان گفته می‌ شد واقع شده است .

زیارتگاه شاه عبد العظیم
شاه عبد العظیم یا عبد العظیم حسنی مجموعه آرامگاهی یکی از نوادگان امام حسن پیشوای دوم شیعیان است که در شهر ری ، در جنوب تهران قرار دارد . این آرامگاه با آرامگاه امامزاده حمزه و امامزاده طاهر از قرن سوّم تاکنون ، یکی از مشهور ترین اماکن زیارتی ایران بوده است .

مسجد امام خمینی (ره)
مسجد شاه یا مسجد امام خمینی یکی از قدیمی ترین مساجد تهران دوره قاجار می باشد.

مسجد و مدرسه سپهسالار ( شهید مطهری )
مسجد سپهسالار که با نام مسجد آیت الله مطهری نیز شناخته می ‌شود یکی از مساجد بزرگ شهر تهران است .

جاذبه های طبیعی
آبشار سنگان
آبشار سنگان ، آبشاری است در نزدیکی روستای سنگان ، در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران . این آبشار ، در زمستان با یخ زدن ، شکلی بسیار زیبا به خود می‌ گیرد .

پیست اسکی بین المللی دیزین
دیزین مهم‌ ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شمال تهران واقع شده است . پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران می باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین المللی به خود گرفت .

پیست اسکی بین المللی شمشک
پیست اسکی شمشک در 57 کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای شمشک واقع می باشد . این پیست برای اولین بار در سال 1337 مورد بهره برداری قرار گرفت و شامل 2 تله سیژ ، 3 تله اسکی بشقابی و 2 تله اسکی چکشی می باشد . پیست همچنین مجهز به نورافکن زرد بوده و می‌توان تا پاسی از شب در آن به اسکی پرداخت .

جاذبه های باستانی
باروی ری
باروی ری با قدمت ۶۰۰۰ ساله دارای وسعتی در حدود ۱۸۰۰*۲۵۰۰ متر دارد و با باروی بسیاری از شهرهای نظامی مشابه قابل مقایسه ‌است .

بازار ری
بازار ری یکی از بازار های تاریخی در شهر ری است .

باغ فردوس
به دستور محمدشاه قاجار ، درسال 1264 ق‌ ، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد ؛ اما هم زمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه تمام ماند . این مکان امروز به نام باغ فردوس شناخته می شود .

برج شیخ شبلی
برج شیخ شبلی از آثار قرون 4 و 5 هجری قمری در دوران سلجوقی می باشد که در ارتفاعات مشرف به شهر دماوند واقع شده است .

برج طغرل
برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری واقع شده ‌است و از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان می ‌باشد .

برج نقاره‌ خانه
برج نقاره‌ خانه یا برج یزید ، در ناحیه شمالی امین آباد شهر ری و بر بالای کوه ری قرار دارد .

تپه شغالی
این منطقه ، « تپه شغالی » در دامنه شمال غربی تپه های طبیعی شهر پیشوا واقع شده و تراسی با وسعت کم دارد . این نقطه با توجه به اهمیت سوق الجیشی و نزدیکی به رودخانه جاجرود ، در اواخر هزاره ششم پیش از میلاد محل استقرار اقوام پیش از تاریخ بود .

تپه میل ( آتشکده بهرام ) در ری
در دوازده کیلومترى جنوب غربى آرامگاه شاه عبدالعظیم و در دو کیلومترى جنوب روستاى قلعه نو از روستا هاى دهستان غار شرقى بخش کهریزک شهرستان ری ، بر فراز تپه اى به نام تپه میل بنایى کهنه از عهد ساسانیان به چشم مى خورد که آثار و بقایا و رسوم و احکام آتشکده بزرگ رى است .

تخت رستم
اثر باستانی تخت رستم که یکی از آتشکده‌ های مهم منطقه شهریار استان تهران در دوران ساسانی بوده است .

تنگه واشی
تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه ‌های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته است .

دارالفنون
دارُالفُنون نام مدرسه ‌ای است که به ابتکار امیر کبیر در زمان ناصر الدین ‌شاه برای آموزش علوم و فنون جدید در تهران تأسیس شد .

دژ رشکان
دژ رشکان در نزدیکی محله صفائیه شهر ری ، یكی از دژ و قلعه ‌های محافظ هسته اولیه ری به شمار می ‌رفت .

زندان هارون
بنای تاریخی زندان هارون که ده کیلومتری جاده تهران به خراسان در دامنه کوه های مسگر آباد واقع است از سنگ های نامنظم سیاه رنگ یا ملاط گچ و تاق آجری ساخته شده است .

سردر باغ ملی
سردر باغ ملی از دروازه‌های قدیمی شهر تهران به شمار می‌ آمده است . سردر باغ ملی ، از بناهای به جا مانده از دوره قاجار می ‌باشد که در سال ‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشانی احداث شده است .

شمس العماره
عمارت شمس العماره که روزی زیبا ترین و بلند ترین ساختمان تهران به شمار می آمد در مجموعه تاریخی کاخ گلستان واقع شده است که به جا مانده از ارگ تاریخی تهران و محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیبا ترین و کهن ترین بنا های پایتخت دویست ساله ایران است .

عمارت مسعودیه
عمارت مسعودیه در میان باغ عمارت ‌های واقع در محله دولت ( تهران ناصری ‌) قرار داشت ‌. باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا ، ملقب به ظل السلطان ‌، فرزند ناصرالدین شاه‌ ،

قلعه ایرج
قلعه ایرج دژی باستانی است در نزدیکی شهر پیشوای ورامین در استان تهران ایران . ابعاد این قلعه بزرگ خشتی در حدود ۱۴۴۰ در ۱۲۸۰ متر است .

قلعه طبرک - بارو و حصار قدیم
این بار و حصار شهر ، از آثار بر جای مانده دوران خلفای عباسی و مهمترین آثار اسلامی ری است که شامل یک رشته دیوارهای خشتی و سنگی است .

قلعه گبری ( شهر ری )
قلعه گبری در جنوب شرقی شهر ری در شهرک علایی و محلی به همین نام واقع شده است .

کاخ صاحبقرانیه
ناصرالدین در سال 1267 ﻫ .ق دستور داد ساخت قصر نیاوران را در دو طبقه شامل شاه نشین ، کرسی خانه ، حمام و 50-40 دستگاه خانه هر کدام شامل 4 اتاق و یک ایوان برای زنانش بسازند .

کاخ مرمر
این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شده است و احداث آن در سال 1313 آغاز شد و تا سال 1316 یعنی حدود ۳ سال به طول انجامید .

گورستان باستانی قیطریه
مجموعه تپه های قیطریهدر شمال تهران و در دامنه رشته جبال البرز واقع است . این تپه ها از چین و شکن ها و پستی بلندی های به هم پیوسته و موازی تشکیل شده اند . در گذشته قیطریه روستای کوچکی از بخش شمیران شهرستان تهران به شمار می رفت.

میدان بهارستان
این میدان از جنوب به محله سرچشمه ( و پس از آن چهار راه سیروس و میدان شوش ) ، از شمال به محله فخر آباد ( و سپس پل چوبی ) ، از غرب به باغ سپهسالار و از شرق به خیابان ژاله ( شهدا ) محدود است .

میدان توپخانه
میدان توپخانه یکی از میدان هایی است که هم در زمان قدیم از اعتبار ویژه ای برخوردار بوده و هم امروزه یکی از میدان های پُر رفت و آمد و معتبر تهران بحساب می آید .

جاذبه های تفریحی
برج میلاد
برج میلاد نام آسمان ‌خراشی چند منظوره است که در شمال غربی تهران ، پایتخت ایران قرار دارد .

تله ‌کابین توچال
تله کابین توچال با طول ۷/۵ کیلومتر طولانی ترین خط تله کابین حال حاضر جهان است . این تله کابین در دامنه ها و ارتفاعات رشته کوه های البرز جنوبی در منطقه شمیرانات انتهای خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات بنا شده است .

دربند
دربند یکی از محله های تهران پایتخت ایران است . دربند از دهکده های قدیمی شمیران و در شمال باغ سعدآباد است .

درکه
یکی از دره های تفرجگاهی تهران ،‌ دره اوین - درکه است .

سد لار
سد لار یکی از سد های تأمین‌کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌ کننده آبیاری های کشاورزی منطقه می ‌باشد . مطالعات احداث این سد از سال ۱۳۳۰ آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۶۱ گشایش یافت .

کاخ نیاوران
حکومت پادشاهان قاجار که تا سال 1925 م به طول انجامید سبب رونق یافتن تهران که تا ‌آن زمان دهکده‌ ای در دامنه کوه‌ های البرز بود شد .

محله و دهکده فرحزاد
محله و دهکده‌ ( قریه ) فرحزاد از محله های قدیمی شمال تهران بین تجریش و کن است که از گذشته به ‌صورت روستایی در مسیر جاده امامزاده داوود استقرار داشته و به مرور زمان و در اثر توسعه پایتخت به‌ صورت محله ای از شهر تهران درآمده است .

جاذبه های فرهنگی
تماشاگه زمان
در سال 1378 شمسی ، موزه تماشاگه زمان ، به عنوان نخستین موزه ساعت در ایران ، با نشان وابستگی به مؤسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان و جانبازان افتتاح شد .

خانه پرفسور حسابی
خانه پرفسور حسابی جایی است که می توانی نبوغ یک انسان را در تک تک اجزای آن ببینی .

یک خانه قدیمی چهار طبقه ، عمارتی سراسر سبز که بزرگ ترین یادگار از پرفسور حسابی است برای آموختن بسیاری چیز ها .

کاخ سعد آباد
توچال و دره سرسبزدربند ، مجموع یک میلیون و یکصد هزار متر مربعی قرار دارد که به دلیل زیبایی و طراوتی که در آن وجود دارد به نام سعدآباد یا محل سعادت و خوشبختی نام گرفته است . این مکان امروزه با مجموعه هیجده کاخ بزرگ و کوچک از دوره های قاجار و پهلوی ، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مجموعه موزه های ایران است .
پس از کودتای 1299 ، این عمارت توسط رضاخان ، از ابوالفتح سردار اعظم خریداری شد . در آن روزگار منطقه سعد آباد به عنوان منطقه ییلاقی اطراف شهر بوده و مانند امروز در شهر تهران ادغام نشده بوده است .

کاخ شهوند ( کاخ موزه سبز )
کاخ موزه سبز در نقطه ای مرتفع در شمال غربی مجموعه کاخ های سعدآباد ، در استان تهران قرار دارد .

کاخ گلستان
کاخ گلستان مجموعه‌ای از بناها است که در میدان ارگ تهران واقع است . بنا های این کاخ در زمان های مختلف ساخته شده ‌اند .
نام آن از تالار گلستان واقع در عمارت خروجی گرفته شده‌ است .

موزه آبگینه
این مجموعه تا 1330 محل سکونت و کار قوام ‌السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت . بعد از آن ، به ترتیب سفارت افغانستان‌ ، بانک بازرگانی و در سال 1355 با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی تغییرات آن شروع شد .

موزه استاد صبا
استاد ابوالحسن صبا از اساتید بزرگ موسیقی اصیل ایران است‌ .

موزه ایران باستان - موزه ملی ایران
موزه ی ملی ایران که عملیات ساخت آن در سال ١٣١٣ خ . آغاز و در سال ١٣١٦ در دو قسمت مجزا به بهره برداری رسید ، نه تنها بزرگترین موزه ی باستان شناسی و تاریخ ایران است ، بلکه از نظر حجم ، کیفیت و تنوع آثار یکی از چند موزه ی بزرگ جهان و به عنوان موزه ی مادر محسوب می شود .

موزه بانک
ساختمان موزه بانک یکی از قدیمی ترین بناهایی است که به نام بانک شاهنشاهی ایران در سال 1267 تاسیس شد .

موزه پول ( تماشاگه پول )
موزه پول ، اولین گنجینه تخصصی و دایمی سکه و اسکناس در ایران است که در تاریخ ۱۷ تیر ماه سال ۱۳۷۶ ، به همت اداره کل موزه ‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح شد .

موزه تاریخ طبیعی دارآباد
موزه طبیعت و حیات وحش ایران ، یکی از موزه‌ های استان تهران است .

موزه تماشاگه تاریخ
آثار به نمایش گذاشته شده در این گنجینه به تاریخ معاصر ایران (۲۰۰ سال اخیر ) اختصاص دارد و شامل ظروف وسایل شخصی ناصرالدین شاه ، تابلو های کمال الملک و ... است .

موزه جواهرات ملی ایران
خزانه جواهرات ملی ایران با نام خزانه جواهرات سلطنتی ، در سال ۱۳۳۴ در تهران برپا شده ‌است .

موزه رضا عباسی
رضا عباسی یکی از شاخص ترین نگارگران ایرانی بود که در دوره صفویه زندگی می کرد .

موزه صنعت برق ایران
موزه صنعت برق ایران ، یکی از موزه‌ های استان تهران است . موزه صنعت برق ایران موزه ‌ای تاریخی ، صنعتی و آموزشی است .

موزه عکسخانه
موزه عکسخانه شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اولین موزه تخصصی کاربردی در ایران و خاورمیانه می ‌باشد.

موزه علم
موزه علم گونه ای موزه است که پدیده ‌ها و مفاهیم و اشیا مربوط به علم و فن ‌آوری را در دسترس بازدیدکنندگان می ‌گذارد .

موزه فرش ایران
موزه فرش ایران در ضلع شمالی پارک لاله و رو به ‌روی فروشگاه سپه خیابان فاطمی ، در استان تهران واقع شده است ‌.

موزه مردم‌ شناسی تهران
موزه مردم شناسی ، یکی از موزه‌ های استان تهران است .

موزه نظامی
موزه نظامی ( تهران ) ، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد قرار دارد .

موزه هنر های زیبا ( کاخ اسود )
یکی از بنا های باشکوه مجموعه سعد آباد ساختمان موزه هنر های زیبا است که در جنوبی ترین نقطه سعد آباد واقع شده است .

موزه هنرهای تزئینی
موزه هنرهای تزئینی ( تهران ) ، یکی از موزه ‌های استان تهران است . این موزه در سال 1338 ساخته شد و بیش ‌تر اشیاء جمع ‌آوری شده ، مربوط به سده دهم تا چهاردهم هجری قمری می ‌باشد .

موزه هنرهای معاصر تهران
این موزه در سال ۱۳۵۶ خورشیدی ( ۱۹۷۷ میلادی ) به دستور محمد رضا پهلوی در ضلع غربی پارک لاله و در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع ( به جز باغ تندیس‌ها ) بنا شد .

موزه هنرهای ملی ایران
این مجموعه در برگیرنده بهترین هنر های ملی ایران در همه سال ‌های اخیر مانند مینیاتور ، تذهیب‌ و ... می باشد .

میدان آزادی
میدان آزادی از بزرگ ‌ترین میدان ‌های تهران است که برج آزادی با ارتفاع چهل و هشت متر ، نماد تهران در آن قرار دارد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.